Po světě chodí lidé, kteří rádi navštěvují opuštěné budovy a chátrající továrny. Jednou z nich je Jitka Jakubičková, lídr spolku AvantgArt. Jitku odedávna zajímaly prostory průmyslových objektů, které ztratily svůj účel a často byly opuštěny tak živelně, že zde zůstalo mnoho artefaktů, připomínajících jejich zašlou slávu. Jednou z těchto památek časů minulých je vratislavická zauhlovací a vodárenská věž. Desítky let chátrala na dohled od Jitčina domova, a tak se jednoho dne rozhodla, že ji zachrání před úplnou likvidací.

Jitka vystudovala pedagogiku a umění. Během studia poznala mnoho zajímavých umělců, kteří jsou neodmyslitelně spojení s krajem skla a bižuterie. Obávala se však skutečnosti, že zájem o tradiční řemesla upadá. Že lidem stačí dojít do obchodu a zakoupit polotovary nábytku z dalekého severu. Že chléb a mléko nelze koupit jinde než v řetězcích nadnárodních supermarketů. Že místa pro setkávání existují jen v multiplexech a hospodách.

 V roce 2015 Jitka založila spolek AvantgArt, který se dodnes zasazuje o záchranu Zauhlovačky. Myšlenkou celého projektu je vytvořit ze státem chráněné kulturní památky místo pro setkávání, umění a zábavu. Věří totiž, že památku nelze jen zrekonstruovat a oddálit tak její devastaci. Budova jako taková musí žít.

Konec roku 2015 byl nejen ve znamení prohlašování věže za kulturní památku a zakládání spolku, ale i jednání s majiteli, kterými jsou vlastníci firmy Intex. Ti s Jitčiným záměrem souhlasili a podpořili ji nejen částkou symbolického pronájmu objektu. A tak už nezbývalo nic jiného, než zapojit do projektu další lidi.

Jitka ze zkušenosti ví, že najít v současné době schopné a spolehlivé lidi je těžší, než zrekonstruovat Zauhlovačku. Přizvat k sobě manžela, který je velmi zručný a technicky nadaný, bylo jasným rozhodnutím. Třetím členem spolku se pak stal Jitčin bratr Mirek, který pracuje jako kameraman ve svojí firmě a v souvislosti se Zauhlovačkou má na starosti kontakt s médii a veškerou video a foto dokumentaci.

Zkraje roku 2016 působil spolek AvantgArt pouze na sociálních sítích. A právě na facebooku našel první dobrovolníky, kteří se zapojili do úklidů věže, která byla plná nebezpečného odpadu a suti. Vlna zájmu se rychle rozšířila a úsilí spolku o záchranu věže se objevilo nejen v Mladé frontě DNES, ale i v časopisu Respekt nebo ve zprávách na ČT24. Lidi jednoduše zaujalo, že tři obyčejní lidé, kteří mají svá zaměstnání a rodinu, dobrovolně ve svém volném čase uklízejí budovu, která jim nepatří.

Úklidy Zauhlovačky se staly téměř pravidelnou akcí, na které se scházely lidé nejrůznějších věků a oborů působení. Potkali jste tu mladé středoškoláky, ale i starší zedníky. Mnoho dobrovolníků podpořilo spolek i zvenčí např. tím, že pro uklízející studenty uvařili polévku na zahřátí. Důležité je, že tyto akce stále pokračují. Nadále organizujeme úklidy věže, během kterých poznáme mnoho nových a pracovitých lidí, ale Zauhlovačka jako taková je každým úklidem blíž a blíž své nové, čisté a krásné budoucnosti.


Našim cílem je vytvořit zde kulturní a umělecké centrum, které bude žít nejen výstavami, vernisážemi a jinými kulturními akcemi, ale i zábavou pro každého. Celý koncept neustále vyvíjíme. Ale co víme určitě je, že bychom věži také rádi vrátili jeden z jejích prvních účelů. Ona totiž měla sloužit nejen jako zásobárna uhlí a vody pro sousední kotelnu. V původních plánech se zamýšlelo také o využití nejvyššího patra jako rozhledny.

V současné době nadále pořádáme úklidové, ale i společenské akce ve věži, dále sháníme peníze na její rekonstrukci a pokračujeme v rozšiřování povědomí o důležitosti památkové péče a zapojení komunity. Budeme rádi, když se k nám připojíte a budete sdílet naše úsilí.

Díky vám má naše práce smysl.

Uvidíme se v Zauhlovačce, Jitka, Mirek a Tomáš.

 

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA VĚŽE

 

Unikátní věž se stala kulturní památkou
Historie Zauhlovačky
Share This
X